Szlaki turystyczne

Print

Kazimierz Dolny – Kraśnik

Szlak rowerowy o długości 107 km i średniej trudności, przebiega w większości szosami asfaltowymi. Trasa prowadzi przez parki krajobrazowe  – Kazimierski i Wrzelowiecki, malownicze wąwozy i doliny rzek. Początkowo szlak przebiega w pobliżu Wisły zapewniając przepiękny widok na ruiny zamku w Janowcu. Następnie podąża płaską doliną rzeki Chodelki. Po drodze mijamy wiele zabytkowych miasteczek, zaczynając od samego Kazimierza, przez Józefów nad Wisłą, Rybitwy, Urzędów, Dzierzkowice, do Kraśnika. We wszystkich miejscowościach zobaczymy ciekawe zabytki, takie jak kościółki parafialne z przełomu XVII i XIX wieku i liczne kapliczki przydrożne.

 


Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

W Kraśniku ma początek pierwszy etap tego szlaku, do Zwierzyńca. Jest to szlak wytyczony zgodnie z nazwą przez całe Roztocze, dlatego w czasie jazdy podziwiać możemy różnorodność przyrodniczą tego terenu. Trasa prowadzi głównie przez pola i lasy, dzięki czemu poznajemy zróżnicowanie ukształtowania tej krainy geograficznej oraz zmienną szatę roślinną. Po drodze mijamy także liczne miasteczka, pokazujące, że Roztocze jest zróżnicowane pod względem kulturowym. Zwiedzać możemy kościółki, cerkwie i synagogi. Pierwszy odcinek szlaku ma długość 100 km. Trasa prowadzi przez najbardziej atrakcyjnie miejscowości Roztocza Zachodniego i Szczebrzeszyńskiego od Kraśnika przez Szastarkę, Batorz, Otrocz, Goraj, Radecznicę, Szczebrzeszyn do Zwierzyńca.
 


Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej

24 września 2009 r. przedstawiciele ośmiu województw podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Przedsięwzięcie to wpisuje się w ogólnopolską inicjatywę, w którą zaangażowane są regiony od południa do północy Polski. Wśród województw – sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie utworzenia szlaku znajdowały się województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie oraz Warmińsko-Mazurskie. Wskazane województwa podjęły się oznakowania szklaku na swoim terenie. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w swoim zamierzeniu ma połączyć i wyeksponować wszystkie ważniejsze miejsca, w których w latach 1914-1918 toczyły się walki. Pamiątkami po wydarzeniach związanych z I Wojną Światową są m.in. cmentarze, twierdze, fortyfikacje, wciąż zachowane okopy, budowane na potrzeby frontu. W województwie lubelskim szlak ma około 400 km. Powstanie szlaku było formą przygotowań do setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. 
 


Szlak Chasydzki

Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo-wschodniej Polski. Przebiega przez tereny Podkarpacia i Lubelszczyzny, w których zachowały się bezcenne ślady wielowiekowej obecności polskich Żydów: Baligród, Biłgoraj, Chełm, Cieszanów, Dębica, Dynów, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawa i Zamość. W miejscowościach tych znajdują się zarówno imponujące synagogi, jak i cmentarze żydowskie, na których nierzadko znaleźć można nagrobki pochodzące z XVIII, XVII, a nawet XVI w. Wiele z tych cmentarzy jest wciąż odwiedzanych przez Chasydów przybywających z całego świata. W Kraśniku, w ramach tego szlaku do obejrzenia są: zespół synagogalny, na który składają się dwie bożnice: XVII- i XIX-wieczna; tzw. nowy cmentarz, założony w połowie XIX w oraz budynek dawnej mykwy.

 


Szlak Świętego Jakuba

"Lubelska Droga św. Jakuba” na terenie województwa lubelskiego ma długość 135 km. Łączy Lublin z Sandomierzem, a tym samym z Drogą Małopolską i całą siecią Camino de Santiago. Szlak prowadzi z Lublina do Kraśnika, następnie do Annopola i dalej przez Zawichost do Sandomierza.






 


Szlak Jagielloński

Szlak Jagielloński - dawny trakt królewski i kupiecki o znaczeniu kulturowym. Przebiegał trasą Kraków – Lublin – Wilno. Obecnie trwają prace nad reaktywowaniem go jako szlaku turystycznego.  W 1386 r. wielki książę litewski Jagiełło, rezydujący w Wilnie, wyruszył w podróż do Polski, mając nadzieję na objęcie w niej rządów. Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej przybył do Lublina, gdzie rycerstwo zgromadzone na zjeździe wybrało go na kandydata do korony. Wraz z licznym orszakiem podążył następnie do stołecznego Krakowa. Trasa podróży króla przebiegała w pobliżu Kraśnika przez Urzędów, który był dobrem królewskim, oraz Dzierzkowice i Annopol.